Počet výsledků: 78

Otevřít filtraci

Krátké kosti jsou typem kostí, které mají přibližně tvar krychle či hranolu. Řadí se k nim např. zápěstní kůstky nebo zánártní kosti. Obrázek: Dělení kostí podle tvaru: dlouhé kosti, ploché kosti, krátké kosti, nepravidelné kosti, sezamské kosti a wormianské kůstky. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29849179) Viz také kosti, dlouhé kosti, ploché kosti, nepravidelné kosti.

Krátká uzdička (lat. frenulum breve) je stav, kdy uzdička penisu (elastický pruh tkáně pod žaludem penisu, který se připojuje k předkožce) je příliš krátká, a omezuje tak pohyb předkožky. Uzdička penisu by za normálních okolností měla být dostatečně dlouhá a pružná, aby umožňovala úplné stažení předkožky dozadu přes žalud penisu. Pozor: Krátká uzdička není totéž co fimóza!

Syndrom krátkého střeva je vzácná porucha vstřebávání, která je způsobena nedostatečnou délkou správně fungujícího tenkého střeva. Hlavním příznakem je průjem, který může vést k dehydratace, podvýživě a úbytku hmotnosti. Dalšími příznaky mohou být nadýmání, pálení žáhy, pocit únavy, intolerance laktózy a zapáchající stolice. Většina případů syndromu krátkého střeva je způsobena chirurgickým odstraněním větší části tenkého střeva. U dospělých je to nejčastěji nutné kvůli Crohnově chorobě, u kojenců kvůli nekrotizující enterokolitidě. Mezi další příčiny patří poškození tenkého střeva jiným způsobem, případně vrozená porucha, kdy se dítě narodí s abnormálně krátkým střevem. Terapie může zahrnovat specifickou dietu, medikamentózní léčbu nebo chirurgický zákrok. Viz také syndrom, střeva.

Rekurentní krátká depresivní porucha je jednou z forem depresivní poruchy. Pod pojmem rekurentní krátká depresivní porucha se rozumí depresivní epizoda, která trvá jen několik dní (typicky 2–3 dny), objevuje se alespoň jednou za měsíc a vyskytuje se opakovaně, po dobu minimálně jednoho roku. Viz také deprese, porucha.

Krátkozrakost neboli myopie je velmi často se vyskytující oční vada. Člověk postižený krátkozrakostí vidí na dálku rozmazaně, zatímco blízké předměty vidí ostře. U dětí se krátkozrakost často poprvé projeví mezi 6. a 13. rokem věku, a může se zhoršovat během dospívání, kdy organismus rychle roste. Krátkozrakost se může vyskytovat i u dospělých. Viz také zrak.

Mastné kyseliny s krátkým řetězcem neboli SCFA (zkratka pochází z anglického názvu short-chain fatty acids) jsou mastné kyseliny, které mají méně než šest atomů uhlíku. Příkladem je kyselina máselná. Viz také mastné kyseliny.

Nepravidelné kosti jsou typem kostí, které mají rozmanitý tvar a nelze je zařadit mezi dlouhé, krátké ani ploché kosti. Příkladem nepravidelných kostí jsou obratle. Obrázek: Dělení kostí podle tvaru: dlouhé kosti, ploché kosti, krátké kosti, nepravidelné kosti, sezamské kosti a wormianské kůstky. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29849179) Viz také kosti, dlouhé kosti, krátké kosti, ploché kosti.

Sezamské kosti neboli sezamské kůstky jsou většinou drobné kosti uložené ve šlachách. Svým tvarem připomínají sezamové semínko, odtud pochází i jejich označení. Největší sezamskou kostí v těle je čéška. Sezamské kosti fungují jako kladky: poskytují šlachám hladký povrch, po kterém mohou klouzat, čímž zvyšují schopnost šlachy přenášet sílu daného svalu. Obrázek: Dělení kostí podle tvaru: dlouhé kosti, ploché kosti, krátké kosti, nepravidelné kosti, sezamské kosti a wormianské kůstky. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29849179)

Metabolismus kostí je jiný název pro přestavbu kosti. Viz také metabolismus, kosti.

Kost kyčelní (lat. os ilium) je párová kost, která tvoří horní část kosti pánevní. Viz také kostra, pletenec pánevní, kost pánevní.

Zobrazeno 1 až 10 z 78

Počet výsledků